Pneumo Update Europe – 700 delegátů v Národním domě v Praze
14. 6. 2019 - 15. 6. 2019Tento kongres má poněkud jinou strukturu než ostatní vzdělávací akce. Počet přednášejících je omezený a jedná se o přední odborníky napříč celou pneumologií. Ti nám v jednotlivých tematických sekcích představí práce a novinky, které byly publikovány během uplynulého roku. Tento formát můžeme všem jenom doporučit.
Screening karcinomu plic má pozitivní výsledky
V onkologické sekci byla prezentována data ze studie NELSON (téměř 16 000 pacientů). Zde byla prokázána signifikantně nižší mortalita u pacientů, kteří podstoupili screening karcinomu plic. Jistě i na základě této a podobných studií se v současné době rozbíhá program pro Českou republiku a v blízké budoucnosti uvidíme první výsledky.
Klasickou součástí všech onkologických prezentací jsou poslední dobou novinky v imunoterapii karcinomu plic – tentokrát byl přehled zahájen trefným vyjádřením: Tsunami nových studií/molekul.

Astma – IKS/LABA jako iniciální léčba?
Profesor Roald Buhl je jedním z hlavních organizátorů Pneumo Update Europe a už tradičně přednáší část věnovanou astmatu. Tento rok se asi nejvíce diskutovala iniciální terapie astma bronchiale a to výsledky studie SYGMA. Zde použití IKS/LABA namísto SABA v monoterapii vedlo u pacientů s intermitentním astma bronchiale k nižšímu riziku exacerbací. Podobně jako u chronické obstrukční plicní nemoci i zde se rozvíjí fenotypizace pacientů, a to hlavně s ohledem na hladinu eosinofilů. Bylo definováno „Type 2 low asthma“. Pro tyto pacienty je typická nízká míra eosinofilního zánětu a špatná odpověď na inhalační kortikosteroidy. Definice optimální terapie zatím k dispozici není, ale zdá se, že pacienti budou profitovat z bronchodilatační léčby.
Biologická léčba CHOPN – zatím slepá cesta
O CHOPN a jednotlivých způsobech terapie je možné hovořit hodiny. Prof. Halpin měl času méně, a tak proběhla klasická diskuze o studiích IMPACT, TRIBUTE, TRINITY – všechny zaměřené na triple terapii. Opět zazněly různé výtky stran zařazených pacientů, ale nic moc nového jsme se nedozvěděli. Zajímavější byla druhá část programu, týkající se použití mepolizumabu (studie METREX a METREO) a benralizumabu (studie GALATHEA a TERRANOVA) u pacientů s CHOPN. Bohužel žádná ze studií nesplnila primární cíle a zatím nemáme k dispozici biologickou terapii, která by byla u pacientů s CHOPN účinná.
Solitární plicní noduly a jak se k nim dostat
V návaznosti na výše zmíněný screening karcinomu plic se v sekci intervenční a endoskopické pneumologie diskutovaly jednotlivé diagnostické a navigační techniky. Obrovský rozvoj zažívá endobronchiální ultrasonografie, a to jak klasická, tak i za použití radiálních sond. Zajímavé jsou také nové techniky, například transparenchymatózní biopsie, při které je biopsie prováděna přes bronchiální stěnu a následně přilehlý plicní parenchym.
Cílem všech endoskopistů je samozřejmě pacienta se solitárním plicním nodulem vyléčit. Již byly publikovány nadějné animální práce, kdy se podařilo endoskopicky jednotlivé tumory zničit (kryoablací).
V rámci terapie pacientů s CHOPN se stále více bude uplatňovat volumredukční terapie (chlopně, coily, pára) a uvidíme, zda se rozvine i nová metoda plicní denervace a bronchiální rheoplastika, kdy jsou destruovány pohárkové buňky v rámci terapie chronické bronchitidy.

Příště Budapešť
Kongres v Praze určitě stál za návštěvu. Příští rok se koná v Budapešti, městě na Dunaji. Jistě budou opět prezentována zajímavá data ze studií publikovaných během letošního roku, a proto všem doporučujeme tento kongres navštívit.