Webinář CHOPN – rady do života pneumologa
22. 05. 201922. 5. 2019 pořádal Boehringer Ingelheim webinář s názvem „CHOPN – od vědecké diskuze do klinické praxe“. Zde doc. Koblížek a dr. Zindr představili výtah z prezentací, které zazněly v rámci CEE Respiratory fóra, které se konalo ve městě Sachrova dortu, tedy ve Vídni.
Bronchiektázie významně zvyšují mortalitu
V první části představil doc. Koblížek jednotlivé slidy prof. Miravitllese týkající se bronchiektázií (pokud chcete bronchiektatického fenotypu CHOPN) a jejich vlivu na mortalitu pacientů s CHOPN. V současné době máme dostatek důkazů, abychom mohli potvrdit, že přítomnost bronchiektázií zvyšuje celkovou mortalitu, a proto je vhodné tyto vyhledávat a pacienty následně fenotypicky léčit (Mukolytika a roflumilast. Dlouhodobá terapie makrolidy má však důkazů méně.).

IKS mění plicní mikrobiom
Následovala data týkající se role plicního mikrobiomu a jeho ovlivnění pomocí různých modalit. Mikrobiom je ve vědecké komunitě „sexy“ aktuální téma, o kterém do budoucna jistě ještě mnohé uslyšíme. Všem kolegům jistě doporučuji si tuto velmi zajímavou a nevšední prezentaci prohlédnout. Dozvíte se tak například, že terapie inhalačními kortikosteroidy zvyšuje celkovou bakteriální nálož a zvyšuje zastoupení patogenních kmenů bakterií. Do budoucna bude jistě zajímavé sledovat další vývoj v této oblasti, zejména s nadužíváním inhalačních kortikosteroidů u pacientů s CHOPN.

TBC je častá komorbidita CHOPN
Jedním z velkých odborníků na TBC je doc. Solovič z Vyšných Hágů. Na CEE Respiratory fóru promluvil o tuberkulóze a CHOPN a jejich vzájemném propojení. Například byla prezentována data, že CHOPN zvyšuje riziko TBC cca 3krát.
Nejčastější je „neexacerbační“ fenotyp CHOPN
Z prezentace Lilla Tamasi pocházejí jednotlivá data o neexacerbačním fenotypu CHOPN, který je nejčastější. Zajímavé jsou konsekvence a potenciální úprava terapie, kdy u tohoto fenotypu pacientů je vhodná kombinace LABA/LAMA.

Exacerbace CHOPN a pokles plicních funkcí
V druhé části programu promluvil dr. Zindr o stabilní CHOPN, jejích exacerbacích a s tím souvisejícím poklesu plicních funkcí. Důležité je, že pouze cca 36 % exacerbací CHOPN vedoucích k hospitalizaci je způsobeno bakteriální infekcí. Významným rizikovým faktorem exacerbací CHOPN je například expozice výfukovým plynům a dokonce i kosmetickým produktům. Všechny tyto skutečnosti jsou důležité pro správnou diagnostiku a následnou terapii exacerbace CHOPN, což se bohužel zejména v ordinacích praktického lékaře neděje a pacienti jsou léčeni paušálně.

CHOPN a jeho nálepky
Pro zájemce o fenotypickou léčbu CHOPN dle českého doporučeného postupu a o jednotlivé fenotypické nálepky doporučujeme třetí prezentaci doc. Koblížka. Získáte zde jednoduchý návod pro diagnostiku a terapii svých pacientů dle platných doporučených postupů ČPFS.
Za zmínku určitě stojí celý koncept této akce, kdy přednášející přinášejí přednášky zahraničních „spíkrů“, které by jinak byly pro většinu pneumologické obce obtížně dostupné. Předpokládáme, že tato akce nebude poslední svého druhu, a tak se i v budoucnu těšíme na další podobné webináře.