XXVI. Luhačovické dny – Kongres na promenádě
29. 03. 2019 - 30. 03. 2019XXVI. Luhačovické dny se uskutečnily za krásného počasí ve dnech 29.–30. března v prostorách Společenského domu v Lázních Luhačovice. Tato významná funkcionalistická stavba brzy oslaví 84. narozeniny. Základní kámen byl položen v roce 1933 a již za dva roky, 1. května 1935, proběhlo slavnostní otevření. Z dnešního pohledu je jistě překvapující rychlost tehdejší výstavby a otázkou zůstává, jestli by se dnes podařilo obdobnou stavbu zrealizovat takto rychle a bez významného navýšení rozpočtu, jak ostatně bývá dobrým zvykem našich stavebních společností.

Celý kongres byl zaštítěn Českou pneumologickou a ftizeologickou společností a Českou společností alergologie a klinické imunologie. Tomu odpovídal program, jehož hlavním zaměřením bylo astma bronchiale a chronická obstrukční plicní nemoc. Dalšími tématy, která zazněla, byl syndrom obstrukční spánkové apnoe, intersticiální plicní procesy, problematika transplantace plic, alergická rýma a další.
Pneumokok – starý nepřítel
V prvním bloku byla rozebrána problematika očkování proti pneumokokovi, a to jak z pohledu pneumologa (prof. Kolek, dr. Peterová-Čierná), tak i praktického lékaře (dr. Karen) a epidemiologa (dr. Smetana). Očkování rizikových skupin je rozhodně doporučeno.
Biologická léčba astmatu – nový benefit pro pacienty
Následovala přehledná přednáška profesorky Vašákové (FTN) o biologické léčbě astmatu, v níž zdůraznila roli nových typů biologické léčby u pacientů s obtížně léčitelným astmatem. Tento přístup poskytuje pacientům maximální možný benefit ve smyslu zlepšení kvality života a snížení počtu exacerbací.
Screening spánkové apnoe je správná cesta pro pneumology
V sekci obstrukční spánkové apnoe byla prezentována dlouhodobá compliance s terapií přetlakovým dýcháním, která je dle dostupných údajů v řadě případů vyšší než ve srovnatelných evropských státech. Taktéž je vhodné, aby byl syndrom spánkové apnoe vyšetřován již v ordinacích specialistů, a tím by se ulevilo přetíženým spánkovým laboratořím.
Alergenová terapie a eosinofily napříč odbornostmi
Alergenová imunoterapie bylo taktéž téma, kterému byl věnován prostor, protože se jedná o jedinou možnost, jak zasáhnout přímo do patofyziologie alergické reakce. Proto u mladých pacientů bez komorbidit a s jasnou indikací je tato terapie jednoznačně doporučována.
V diskuzi o chronické obstrukční plicní nemoci se témata stáčela často k roli eosinofilů a k indikaci inhalačních kortikosteroidů. Opět se potvrdilo, že inhalační kortikoidy jsou indikovány pouze u pacientů s překryvem astma a CHOPN a dle doporučení i u častých exacerbátorů (nicméně robustní data zde chybí).
Docent Čáp na téma stres, imunita a astma
Zajímavou přednáškou bylo téma stres, imunita a astma docenta Čápa. Máme k dispozici stále více důkazů o tom, co je v klinické praxi známo dlouhou dobu, a to že chronický stres a emoční instabilita zvyšuje riziko exacerbací astma bronchiale a podepisuje se i na dalších somatických onemocněních.
Přijedeme i příště?
Celý kongres byl dobře připraven a přednášky byly zajímavě koncipovány. Jedinou komplikací byla probíhající rekonstrukce kolonády a jednotlivých pramenů, která by měla dle vyjádření skončit v létě letošního roku. Můžeme tedy jenom doufat, že příští rok se setkáme na již XXVII. Luhačovických dnech a toto setkání bude v kruhu alergologů, pneumologů a dalších odborností, ale bez přítomnosti zahraničních dělníků s míchačkami.
Nedávno jsme také navštívili ERS Satellite sympozium a Jarní sympozium Boehringer Ingelheim, kde byla diskutována podobná témata, a proto můžu jenom doporučit.